Alpin wool kolekce

Poznáte pravé přírodní teplo? Vyzkoušejte sami prosím …
V nabídce Sir Joseph již od roku 2017

Od října 2020 s novým svrchním materiálem Softex® NIUS XT s vyšší voděodolnou DWR úpravou 1.000 mm H2O.

Zakoupíte ve vybraných outdoor obchodech

Proč izolace z ovčí vlny?

Neustále testujeme nové termoizolační materiály přírodní i syntetické v laboratořích i v terénu a sbíráme zkušenosti, abychom Vám mohli přinést výrobky nejvyšší kvality.

 • Husí prachové peří přestavuje základ kolekce Sir Joseph®, protože v porovnání hřejivost / hmotnost nemá konkurenci.
 • Po intenzivních a úspěšných testech vlněné izolace nás ovčí vlna  Tirol Wool (dnes v jemnější verzi Alpin wool 3000) přesvědčila o svých kvalitách natolik, že jsme se rozhodli opustit osvědčený izolační materiál Primaloft a vyvinuli samostatnou řadu oblečení s vlněnou izolací.

Proč u nás „vlna“ vyhrála nad „syntetikou“? Jak vlna funguje?

Za vším hledej vzduch. Primárním úkolem všech izolačních materiálů je uchovat kolem těla vrstvu teplého vzduchu, proto byla vyvinuta vlákna dutá, kadeřavá … Nikoli vlákna, ale vzduch mezi nimi obsažený je klíčem.

Vlákno ovčí vlny pohlcuje vodní páru i vydává vodní páru – kouzlo, které neumí žádný syntetický materiál (nasákavost vláken je až 30 % v poměru k jejich hmotnosti).

 • Ovčí vlna dokáže absorbovat tělesnou vlhkost a následně ji odpařit a udržuje tělo v tzv. suchém teple. Na rozdíl od jakéhokoli syntetického materiálu odvádí vlhkost od těla ještě ve skupenství páry. Vlhkost prostoupí dovnitř vlákna, v prostoru mezi vlákny tedy dále zůstává vzduch a materiál si uchovává hřejivost.
 • Syntetický materiál dokáže transportovat vlhkost hlavně ve zkapalněné podobě. Tělesná vlhkost v izolační vrstvě kondenzuje, vzniklé kapky vyplní prostor mezi vlákny a vytlačí vzduch. Méně vzduchu = méně tepla. Kapalná vlhkost se navíc chová jako vodič a o to víc odvádí teplo od těla.

Izolace z vlny aktivně přispívá k termoregulaci organismu. Díky struktuře vlákna dokáže udržovat rovnováhu mezi množstvím tepla vytvořeného organismem a tepla odevzdaného do okolního prostřední.

Peří nebo vlnu?

Oba izolační materiály jsou si blízké a stále populárnější pro:

 • 100% přírodní původ, 100% odbouratelnost, 100% recyklovatelnost
 • dlouhou životnost při zachování původních vlastností

PEŘÍ

Kvalitní husí prachové peří používané Sir Joseph® Vás dokáže udržet v teple i v extrémních podmínkách.

 • Vysoký tepelný odpor při nízké hmotnosti izolační výplně. Peří udržuje kolem těla vrstvu nehybného vzduchu, která funguje jako tepelná izolace a tím nás zahřívá. Čím kvalitnější peří, tím více vzduchu je schopné pohltit. Více vzduchu, vyšší tepelný odpor, větší teplo.
 • Peří je schopné do jisté míry pohlcovat vlhkost a odvádět ji od těla, přičemž i vlhké peří má stále dostatečný tepelný odpor.
 • Malý transportní objem
 • Náročnější údržba
 • Peří může vyvolat alergickou reakci *

OVČÍ VLNA

Vlna má delší tradici v zahřívání lidského těla než peří a v dnešní době prosazování zdravého životního stylu je o ní stále více slyšet.

 • Optimální tepelný komfort při většině teplotních i vlhkostních podmínek
 • ALPIN WOOL 3000 používaná Sir Joseph® je hypoalergenní – Struktura vlákna zabraňuje hromadění prachových roztočů a minimalizuje možné alergické reakce.
 • ALPIN WOOL 3000 používaná Sir Joseph® obsahuje aktivní antibakteriální a fungicidní složku pyrithion zinečnatý proto odolává pachům a množení bakterií.
 • Schopnost uchovat si původní vlastnosti i při opakovaném praní
 • Horší poměr hřejivost / hmotnost **

* V Sir Joseph® používáme výhradně husí peří s hypoalergenní úpravou zamezující přítomnosti prachových roztočů.
** Expediční bunda Sir Joseph® 8000 II pro polární a vysokohorské expedice do -40C plněná peřím váží 1120g, při zachování izolačních vlastností naplněná vlnou, by vážila přibližně 2500g.

Pro jaké podmínky a aktivity ovčí vlnu doporučujeme?

Při volbě oblečení se orientujeme podle podmínek okolního prostředí (místo, počasí, teplota) a provozované aktivity:

S klesající teplotou prostředí až na hodnoty mrazivé (-10 až -40 °C) a snižující se aerobní zátěži má peří jasnou výhodu.
Tělo se sice zahřívá nikoli však tak intenzivně, aby se dokázalo se zimou popasovat a my se cítili “v pohodě“. Proto je nutná kvalitní izolace s minimálními tepelnými ztrátami, nejlépe s co nejnižší hmotností. Ideální podmínky pro péřovou bundu.

Teplota stoupá (-10 až +5°C), člověk se hýbe rychleji a tělo vyzařuje více tepla a vydává více tělesné vlhkosti.
Potřeba izolovat trvá, pro zachování pocitu pohodlí je už však nutné řešit otázku pohlcování a transportu potu a par.
Je možné použít nižší hmotnost náplně (vzít slabší péřovou bundu) nebo sáhnout po bundě plněné ALPIN WOOL Sir Joseph®.
Případně zkombinovat vlnu a peří (bunda + vesta). Setrvalý komfort po celou dobu aktivity dodá ALPIN WOOL. Okamžité a rychlé zahřátí na štandu při lezení nebo na vrcholu kopce poskytne peří.

Se stoupající teplotou okolního prostředí (nad 0 °C) začíná mít vlna převahu pro všechny druhy aktivit.
Při aerobní zátěži odhodíte izolaci a potřebujete řešit otázku vlhkosti (tepelná izolace přijde na řadu až po výkonu, ve fázi klidu).
V teplejším prostředí je vlna vhodnější pro všechny aerobní aktivity.

tab-prachperi-177x98 tab-woolizolace-alpin-177x98
Podmínky AKTIVITA HUSÍ PRACHOVÉ PEŘÍ ALPIN WOOL IZOLACE
Extrémně nízké teploty, tzv. suchý mráz (do -40°C) Extrémní expedice Vysokohorské lezení a turistika Aerobní / anaerobní tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20 Pro jakékoli teploty pod nulou je peří zatím nepřekonaný izolant tabulka-plus-20-20x20 Jako mezivrstva
Nízké mrazivé teploty (do -15°C) Lyžování Skialpinismus Turistika Horolezecké sporty tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20 Méně aktivní pohyb, Anaerobní (sjezdovky, lezení) tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20 Aktivní pohyb, Aerobní (běžky, skialp) … a na kopci vlézt do péřovky
Nižší teplota, střední i vyšší vlhkost (-10°C až +5°C) Skialpinismus Turistika Nordic walking Lezecké sporty Běh Cyklistika … tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20 Anaerobní aktivity Vrstva pro rychlé zahřátí tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20 Aerobní aktivity (skialp, nordic walking, lezení …) Aktivní termoregulace po celou dobu aktivity
Teplejší podmínky, střední i vyšší vlhkost (0°C až +15°C) Turistika Nordic walking Lezecké sporty Běh Cyklistika … tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20 Záložní vrstva pro rychlé zahřát tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20tabulka-plus-20-20x20 Aktivní termoregulace po celou dobu aktivity

Videogalerie