Často kladené dotazy

  • +-

    PROČ PRÁVĚ VÝROBEK Z PEŘÍ OD SIR JOSEPH?

    Vývoj, design, plnění a kompletace probíhá v ČESKÉ REPUBLICE. Je tak zaručena kompletní kontrola nad výrobním procesem. Z kapacitních důvodů jsou určité díly rozešívány u externích výrobců v Asii, celý proces je však za přítomnosti interního pracovníka SIR JOSEPH.

    Konstrukce a zpracování je podložena celoživotními zkušenostmi JOSEFA RAKONCAJE, jednoho z našich nejvýznamnějších Himálajských horolezců.

    Každý výrobek z naší produkce je na závěr pečlivě zkontrolován, tak aby byla zajištěna jeho maximální kvalita.

    Teploty u spacích pytlů jsou plně v souladu s evropskou normou EN 13537.

    Používané PEŘÍ je nakupováno z nejlepších dostupných zdrojů v České republice, Polsku a Německu.

    Materiál Softex® je speciálně vyvinut na péřové výrobky.

    Exel Dry® LIGHT- NEPROMOKAVÝ, PRODYŠNÝ A VĚTRUODOLNÝ materiál vyvinut speciálně na péřové výrobky.

    Softex® Micro a Pertex Quantum (28 g/m2) – jedny z nejlehčích dostupných materiálů na péřové výrobky.

    Vnitřní UZAVŘENÁ konstrukce komor, celková konstrukce výrobku jako celku a jeho vlastní dílenské zpracování dovoluje jeho PRANÍ A ÚDRŽBU jako údržbu jakéhokoliv jiného výrobku či ošacení.

  • +-

    DÁ SE PEŘÍ PRÁT? JAK PRÁT PÉŘOVÉ PRODUKTY? JAK PRÁT VÝROBKY S VLNOU ALPINE WOOL 3000?

    Údržba výrobků s prachovým peřím

    Kvalitní výrobky z prachového peří jsou speciálně zpracovány, a proto se i snadno udržují. Naše péřové bundy i spacáky doporučujeme jednou za rok vyčistit (při méně častém použití spacáků doporučujeme vyčistit po 30-50 spaních). Tato pravidelná údržba prodlužuje životnost výrobků.

    Péřové produkty doporučujeme nechat vyčistit ve specializované čistírně se zkušeností s péřovými produkty. My jako výrobce nabízíme tuto službu včetně obnovení DWR úpravy u nás v Turnově. viz zde.

    Pokud se rozhodnete vyčistit si svou péřovku nebo spacák sami, tak je nutné dodržet ošetřovací instrukce uvedené na etiketě výrobků.

    • Doporučuje se prát je v ruce nebo v pračce při 30 °C na zvláštní program a ve speciálním pracím prostředku na prachové peří.
    • Výrobky se nesmí chemicky čistit a skvrny se z něj nesmějí odstraňovat organickými rozpouštědly
    • Řádně vymáchat (doporučujeme 2x).
    • Neždímat! Pouze ručně vytlačit vodu.
    • Sušit pomalu ve stínu (2-3 dny) a v průběhu sušení postupně dobře větrat a několikrát opakovaně prsty rozebrat a roztřepat peří v komorách
    • Nebo sušit v sušičce s velkým objemem, maximálně při 25°C
    • Nežehlit

    Je třeba dávat pozor na to, aby častým čištěním nebylo prachové peří zbaveno zbývajícího obsahu tuku. Ztratilo by tím přirozenou pružnost.

    Další tipy pro co nejdelší životnost:

    • Nejsou-li výrobky z prachového peří dlouho používány, mají být nestísněné, vzdušné a volně pověšené. Srolování nebo pěchování po delší dobu odnímá prachovému peří podélnou pružnost, peří zchuchvalcovatí a nemůže se opět plně rozvinout. Na krátký omezený čas, například na horskou túru, toto napěchování prachovému peří neuškodí.
    • Spací pytle pokud možno nerolujte, nýbrž je po délce pěchujte do obalu. V případě nutnosti (například na túře) můžeme i vlhké spací pytle do obalu napěchovat, musíme je ale co nejdříve vyvětrat a nechat plně uschnout.
    • Membránové spací pytle i bundy balte do obalu vždy naruby. Při vytlačování vzduchu tak uniká vzduch podšívkou a netlačíte ho skrze švy jinak vzduchotěsné membrány.

    Údržba výrobků s izolací z ovčí vlny Alpine Wool 3000

    Pro údržbu platí podobné zásady jako pro péřové bundy. Čištění včetně obnovení DWR nabízíme u nás. Případně je nutné dodržovat ošetřovací instrukce uvedené na etiketě výrobků.

    • Prát v ruce nebo v pračce při 30 °C na zvláštní program “VLNA” a ve speciálním pracím prostředku na vlnu
    • Výrobky se nesmí chemicky čistit a skvrny se z něj nesmějí odstraňovat organickými rozpouštědly
    • Řádně vymáchat (doporučujeme 2x).
    • Neždímat! Pouze ručně vytlačit vodu. (Nekroutit, jen vytlačit vodu.)
    • Nesušit v bubnové sušičce
    • Nežehlit
  • +-

    DOPLŇUJETE PEŘÍ DO SPACÁKŮ A BUND?

    Peří běžně nedoplňujeme, to bychom vlastně vytvářeli nový výrobek s novými tepelnými vlastnostmi než měl ten původní.

    Navíc pro představu například spacák RIMO má po obvodu cca 30 komor plus další komory v límci, krycí léga zipu atd., takže otevřít 35 komor, doplnit peří a vše znovu zašít je nákladné.

    Peří doplňujeme pouze v rámci oprav – když si někdo spacák nebo bundu o něco roztrhne a peří se vysype, tak peří samozřejmě doplníme do původního stavu.

  • +-

    JAKÝ JE ROZDÍL MEZI PEŘÍM A UMĚLÝM VLÁKNEM?

    Kdo jezdí do přírody potřebuje spací pytel, aby zde přečkal v pohodě noc. V pohodě strávená noc venku nebo ve stanu ještě více umocní zážitky z přírody a dobře vyspaný člověk je zase fit pro další den. Spací pytel, který hraje hlavní roli v udržení tepla však může mít různé vlastnosti jak teplotní, tak materiálové. Obojí je důležité, obojí ovlivňuje Vaše pocity. A o ty v přírodě jde.

    Snad nejhlavnější a nejdůležitější je použitá termoizolační výplň – izolace. Dodnes nebyla uspokojivě technicky vyřešena syntetická náhrada husího prachového peří. Přesto jsou v oblibě různé syntetické termoizolační střiže, zejména pro používání v teplotně méně náročných podmínkách. Představitelem syntetiky na našem trhu jsou mikrovlákna Liteloft od firmy 3M, Primaloft a dutá vlákna, kde kraluje firma Du Point se svými produkty – čtyřděrový Hollowfil a sedmiděrový Quallofil 7H. Je však i řada jiných výrobků jako je Polarquard HV či 3D atd.

    Svojí strukturou a konstrukcí se přibližují vlastnostem prachového peří pouze mikrovlákna. Jde totiž u nich při kompresi téměř “vyfouknout” veškerý vzduch mezi vlákny. Takový spacák má pak při sbalení malý objem a po rozbalení se “nafoukne” na původní velikost. Avšak tuto schopnost má jen nové vlákno a s počtem sbalení prudce klesá “loft” veškerých syntetických vláken. (Loft je podivná, leč důležitá veličina, udávající, jak je na tom daný materiál se schopností se po stlačení znovu “načechrat”. Náplň snů se dá stlačit třeba na dvě deci a po rozbalení dostanete spacák velikosti maminčiny duchny.)

    Tak např. u zmíněného Lite Loft od 3M, po dvacetinásobném sbalení spací pytel se čtyřmi vrstvami po 2.1 cm tloušťky (t.j. celkem 8.4 cm tloušťky stěny sp.pytle) klesne tloušťka čtyřnásobně a spací pytel zůstane plochý bez vzdušnosti a Loftu. Z toho vyplývá, že i tepelná izolace tohoto spacáku je 4x menší než když byl nový. Syntetika má totiž zatím mnohem horší tvarovou regeneraci než prachové peří, u kterého dochází k poklesu objemu po mnohanásobném sbalení zhruba o 5%.

    Spáče v noci hřeje vzduch absorbovaný v izolační hmotě. No, a to se posuzuje právě podle zmíněného loftu. Nejvzdušnější synt. termoizolace mají max 420 cub. inch/oz, kdežto kvalitní péřový prach má až 800 cub. inch/oz. Z toho vyplývá, že při zachování stejné hmotnosti náplně, je péřový spací pytel dvakrát teplejší, než jeho syntetický protějšek..

    Ono je to tak, že výrobci spacích pytlů ze syntetických termických vláken uvádějí tepelně izolační vlastnosti (komfortní teplota, extrém) pro nový výrobek. Proto se v něm vyspíte v inzerované pohodě tak dvě až tři noci, a pak vám začne něco scházet a místo na spánek se začnete těšit na teplé ráno.

    Když se u výrobku ze syntetiky vážícího 1,5 kg, uvádí, že odolá -15 st. C, je něco v nepořádku a zaručuji Vám, že už při teplotě kolem 0 st. C budete v noci pociťovat chlad. Na -15 st. C v tomto případě zapomeňte. Takovou teplotu “vydrží” nový syntetický pytel o hmotnosti přes 2,5 kg. Ale ten již nesbalíte do ruksaku. Pro nejnáročnější teplotní podmínky se proto používají výhradně péřové výplně z nejkvalitnějšího prachového husího peří ať šedého nebo bílého. Tím se dosáhne nejlepšího poměru váhy a výhřevnosti. Při ušití spacího pytle z lehkých membránových materiálů se dá dosáhnout teplotního komfortu do -20 st. C i více, aniž by váha překročila 2 kg.

    Jen pro zajímavost, co dovede příroda: jedna péřová prachová částice váži cca 0.001 g a obsahuje přes tisíc komor, kde se kumuluje vzduch. Na naplnění spacáku je potřeba až 1 200 000 prachových částic. To představuje 1 200 000 000 (!) separovaných vzduchových komor.

    Ať se již jedná o spací pytel z dutého vlákna nebo peří, buďte si jisti, že žádný mokrý spací pytel Vás nebude hřát. Naopak – tolik proklamovaná schopnost “umělých” spacích pytlů hřát i mokrá, je ve spojení s udávanými teplotními parametry těchto spacáku zpravidla pouhým snem. Peří, i když je od výrobců správně vyčištěné, stále obsahuje určitý obsah tuku, čímž si zachovává přirozenou vodoodpudivost. Péřová izolace si tedy do určitého stupně vlhkosti svou izolační schopnost zachovává a funguje v tomto stejně jako vlhká syntetická izolace. Při údržbě (čištění) péřových produktů u nás navíc obnovujeme DWR úpravu vnějších materiálů i samotného peří. Testovali jsme i upravované “impregnované” peří, ale rozdíl nebyl moc znatelný oproti DWR které používáme při čištění.

    Potahové materiály EXEL DRY, se svou váhou 44g/m2, daly spacím pytlům nový charakter co se týče ochrany peří před vlhkostí. Nezabraňují rozpínavosti výplně, jsou větruvzdorné a ochraňují termoizolační náplň před vnější vodou – jsou WP a propouštějí vodní páry ven. Pro představu: průměrný spáč vypotí za noc cca 0.25 kg vodní páry, která musí projít podšívkou, vrstvou termoizolace a vrchní potahovou látkou mimo spací pytel.

    Takže rada na závěr. Dříve, než vkročíte do obchodu s myšlenkou na nový teploučký spacáček, si dvakrát rozmyslete, kde budete s novým spacákem skutečně spát, za jakých podmínek, jak často. Nesnažte se za každou cenu ušetřit na kvalitním a klidném spaní. Neb jak říká klasik: “Není důležité vyhrát, ale dobře se vyspat! :-)”

  • +-

    JAKÝ JE ROZDÍL MEZI PEŘÍM A PRACHOVÝM PEŘÍM?

    Udržování tepla patří již odedávna k jedné ze základních potřeb člověka. Aby toho lidé dosáhli, oblékali se do přírodních materiálů, které měli disposici – kůže a kožešiny, vlna nebo peří. Do dnešního dne technický pokrok nedokázal vytvořit materiál s lepšími vlastnostmi než má prachové peří a to v poměru udržení tepla a váhy, velikosti sbaleného objemu a životnosti. Prachové peří není jen nejlepší izolant, ale je i nejekologičtější, neboť jde o zcela přírodní recyklovatelný vedlejší produkt.

    Husí nebo kachní (kačí – jak nesprávně uvádějí někteří výrobci) peří má jako nosný element dutý stvol. Z něho vyrůstají větvičky a na nichž při mnohonásobném zvětšení jsou rozpoznat ještě další rozvětvení, tak zvané paprsky. Na jejich koncích jsou nepatrné háčky, které drží peří na jeho koncích pohromadě jako zdrhovadlo. Díky této konstrukci a zvláštního prohnutí vznikla potřebná vlastnost vytvářet teplotně izolované duté komory, kde se hromadí vzduch t.z. plnivost peří tzv. LOFT. Tuto vlastnost má jen vodní drůbež, hrabavá ji postrádá. Prachové s porovnáním s normálním peřím působí spíše jako vločka. Prachové peří nemá žádný tuhý stvol a tvoří ho průhledné až flaušově jemné, témeř nehmatné útvary. V jejich středu se nachází jádro, ze kterého vyrůstají až několik centimetrů dlouhé větvičky, na kterých jsou umístěny nejjemnější paprsky. Jedna prachová částice má hmotnost 0,001 až 0,002 gramu. To znamená, že v jednom gramu je zhruba až tisíc nejmenších vloček. Maximální jen asi 20% opeření husy je tvořeno prachovým peřím. Když vezmeme v úvahu, že jedna husa dá asi 30 g prachového peří, pak na jednu bundu je potřeba deset až dvacet hus.

    Kachní prach má vcelku stejnou strukturu jako prach husí, nebývá však tak mohutné, bohaté a husté, často se těžko zbavuje charakteristického zápachu a má přibližně o 10% menší plnivost než husí.

  • +-

    JAKÝ JE ROZDÍL MEZI HUSÍM A KACHNÍM PRACHOVÝM PEŘÍM?

    Pro husí prachové peří mluví tyto přednosti:

    • jedinečné izolační vlastnosti
    • vysoký tepelný odpor při nízké hmotnosti izolační výplně
    • dlouhá životnost
    • nezapáchá
    • 100% přírodní
    • 100% recyklovatelné
    • 100% biologicky odbouratelné, kompostovatelné
  • +-

    JAK SE POSUZUJE PRACHOVÉ PEŘÍ?

    Prachové peří se posuzuje pomoci dvou kritérií, plnící schopnosti a obsahu prachových částic.

    1. Index plnící schopnosti – LOFT

    Plnící schopnost peří je schopnost vyplnit určitý objem při dané určité konstantní hmotnosti a při určitém normovaném stlačení. Toto měření se děje ve skleněných normalizovaných válcích a výsledky se udávají v kubických palcích na unci. Pozor na rozdílné údaje u amerických výrobců!!! Americká norma používá jiné zatížení a průměr měřícího válce a tak vysledné hodnoty u stejného vzorku peří vykazují rozdílné (“lepší“) údaje než při měření dle evropských norem. Nejlepší plnivost peří se pohybuje cca 600 až 800 inch/oz (Evropská norma).

    2. Procentní obsah prachových částic

    Peří se hodnotí podle poměru čistého prach k malým pírkům. Tento procentní poměr je znázorněn čísly jako např. 85/15, 90/10, 96/4. Prachové peří s hodnotou 85/15 se skládá z 85% prachového peří a z 15% malých pírek. Pokud jakýkoli výrobce tvrdí, že používá 100% prach. peří, není tento údaj pro komerční účely možný. Lze ho dosáhnout jen v malé míře laboratorně. Tento způsob posuzování peří je zastaralý a již nevyhovující, neboť údaj nevytváří dokonalý přehled o posuzovaném zboží.

    Husí nebo kachní (kačí – jak nesprávně uvádějí někteří výrobci) peří má jako nosný element dutý stvol. Z něho vyrůstají větvičky a na nichž při mnohonásobném zvětšení jsou rozpoznat ještě další rozvětvení, tak zvané paprsky. Na jejich koncích jsou nepatrné háčky, které drží peří na jeho koncích pohromadě jako zdrhovadlo. Díky této konstrukci a zvláštního prohnutí vznikla potřebná vlastnost vytvářet teplotně izolované duté komory, kde se hromadí vzduch t.z. plnivost peří tzv. LOFT. Tuto vlastnost má jen vodní drůbež, hrabavá ji postrádá. Prachové s porovnáním s normálním peřím působí spíše jako vločka. Prachové peří nemá žádný tuhý stvol a tvoří ho průhledné až flaušově jemné, témeř nehmatné útvary. V jejich středu se nachází jádro, ze kterého vyrůstají až několik centimetrů dlouhé větvičky, na kterých jsou umístěny nejjemnější paprsky. Jedna prachová částice má hmotnost 0,001 až 0,002 gramu. To znamená, že v jednom gramu je zhruba až tisíc nejmenších vloček. Maximální jen asi 20% opeření husy je tvořeno prachovým peřím. Když vezmeme v úvahu, že jedna husa dá asi 30 g prachového peří, pak na jednu bundu je potřeba deset až dvacet hus.

    Kachní prach má vcelku stejnou strukturu jako prach husí, nebývá však tak mohutné, bohaté a husté, často se těžko zbavuje charakteristického zápachu a má přibližně o 10% menší plnivost než husí.

  • +-

    CO UDĚLAT, KDYŽ SI ROZTRHNU VÝROBEK SIR JOSEPH?

    Většinu mechanických poškození jsme schopni opravit v naší výrobě. Kontaktujte nás v sekci kontakt (zde). Podmínky oprav si pročtěte také zde.

  • +-

    JAK SE URČUJÍ TEPLOTNÍ HRANICE NA SPACÍM PYTLI?

    Teplotní údaje se určují podle normy EN 13537. Podle této normy se provádí testování použitelnosti spacáků pomocí humanoidní termické figuríny, která vysílá signály o změnách teploty na různých částech těla. Figurína se nastrčí do testovaného spacáku a v laboratorním prostředí se mění vnější teplota. Ze zjištěných hodnot se pak matematicky vypočte tzv. teplotní určení spacáku.

    Tato evropská norma specifikuje definice a všeobecné požadavky a také ustanovení k označování a informace poskytované výrobcem spacáků používaných v oblasti sportu a aktivitách pro volný čas. Platí pro spacáky určené pro dospělé osoby.

  • +-

    KTERÉ VÝROBKY SIR JOSEPH JSOU DĚLANÉ NA MÍRU?

    Na míru vyrábíme v současné době kamaše Gaiters 8000 (návod naleznete zde). V případě zájmu jsme schopni na zakázku zkrátit či prodloužit rukávy a nohavice na našich standardních výrobcích.