Jak si vybrat ten správný spacák Sir Joseph?

Sir Joseph vyrábí několik řad péřových spacáků plněných husím peřím. V roce 2022 přinášíme i nové spacáky kategorie QUILT.
Jak si z široké nabídky správně vybrat?
Zde přinášíme tři kroky pro výběr spacáku a následně pár příkladů z praxe.
1) Prvním krokem je výběr produktové řady podle otázek „Kam jedete a na jaké použití spacák primárně potřebujete?“ a “Jak často budete spacák používat?”

 1. Pro časté použití a běžné kratší výlety a treky doporučujeme řadu TREKKING – modely RIMO (případně širší RIMO SCOUT) a ATTACK.
 2. Pro delší cesty, kde si nesete výbavu na zádech doporučujeme řady LIGHT a MINIMIS – modely PAINE nebo KOTEKA, případně náš nejlehčí spacák MINIMIS 320 anebo ještě lehčí letní MINIMIS 290 QUILT Řada LIGHT není určena na velmi časté použití (každý víkend apod.), primárně je určena pro úsporu váhy a objemu na vícedenní akce, expedice apod.
 3. Pro extrémnější použití ve vyšších horách či polárních oblastech a pro případy kdy chcete mít jistotu ochrany péřové izolace před vlhkostí doporučujeme řady ALPINE nebo HIMALAYA. Vnější membránový materiál těchto spacáků je vhodný i pro případy kdy chcete nocovat či bivakovat bez použití stanu nebo žďáráku.

2) Druhá nejdůležitější volba je podle teploty prostředí, ve které budete nocovat

 • V každé z produktových řad nabízíme několik verzí stejného spacáku s různým objemem použitého peří. Čím víc peří, tím silnější izolační vrstva kolem těla a tím chladnější podmínky ve spacáku zvládnete.
 • Například „PAINE 600“ znamená, že má 600 gramů husího peří a „PAINE 900“ má 900 gramů husího peří a tomu odpovídají i doporučené normové teploty. (Další parametry 600 nebo 650 nebo 800 CUIN udávají tzv. plnivost peří. Jednoduše platí, že vyšší CUIN znamená peří s lepší izolační schopností. Výslednou kombinací množství použitého peří v GRAMECH a jeho plnivosti v CUIN jsou tzv. doporučené teploty certifikované podle normy EN13537.)
 • Pro ženu můžete vybírat podle „Komfortní teploty“ a pro muže podle „Limitní teploty“ (podle extrémní teploty spacák nevybírejte, v takových teplotách spacák zajistí vaše přežití, nikoli pohodlný spánek).

Pro obě tyto volby je vhodné porovnání parametrů ve Srovnávací tabulce spacáků SJ.
V tabulce přehledně vidíte jednotlivé modely a pro každou velikost spacáků lze porovnat jejich:

 • Komfortní a Limitní teploty
 • Celkovou váhu každého spacáku.
 • Rozměry spacáku v ramenou, bocích a nohou,
 • Rozměr v kompresním obalu

Po doporučených teplotách je celková váha spacáku tím druhým nejdůležitějším kritériem pro výběr.

3) Dále následuje volba velikosti spacáku a strany zipu

 • Spacáky vyrábíme ve třech velikostech 170 / 190 /200. Tato čísla znamenají výšku postavy (ne délku spacáku). Ve skutečnosti se do velikosti 170 vejde člověk s výškou až 173 cm, do velikosti 190 se vejde člověk s výškou až 193 cm a do velikosti 200 se vejde člověk s výškou až 203 cm.
 • Modely LOOPING, KOTEKA, MINIMIS, ATTACK a dětské KIKI vyrábíme pouze s levým zipem, u ostatních modelů je volba mezi Levým nebo Pravým zipem. Strana zipu je dána z pohledu člověka ležícího ve spacáku na zádech. Levý zip je vhodný pro praváky, protože zevnitř spacáku ovládá pravá ruka pohodlně zip, který je u levého ramene (vyzkoušejte sami:)
 • Z pohledu možného spojování spacáků je vhodné mít jeden spacák s Pravým a druhý s Levým zipem (dva „stejné“ zipy také spojit lze, ale jeden spacák nebude mít kapuci pod hlavou, ale nad hlavou). Různě dlouhé spacáky lze sepnout také – v nohách budou začínat stejně a u hlavy zbyde delšímu spacáku kus zipu, který už nebude s čím sepnout.
 • Novinkou v kolekci jsou dva lehké spacáky typu QUILT. Jde o spacáky typu „přikrývka” bez kapuce, bez zipu a s redukovaným spodním dílem pro úsporu váhy i objemu. Výsledkem jsou lehké a skladné „přikrývky“ pro pohodlné spaní na karimatce či v hamace v letních nebo teplejších jarních a podzimních podmínkách. O izolaci zespoda se postará karimatka, ke které je QUILT přichycen regulovatelnými popruhy a další tenká šňůrka zajišťuje stabilizaci spodního dílu, aby netáhla zima z boků. Po jednoduchém vyndání uchycovacích popruhů a šňůrky vytvoříte z quiltu lehkou otevřenou přikrývku, kterou oceníte třeba při čekání na letišti, v autě apod…

4) Pro finální výběr spacáku je třeba zohlednit také cenu spacáku, jak často ho plánujete používat a zda máte ještě nějaký druhý (nebo třetí:) spacák. Někdo zvolí nejlehčí a nejsbalitelnější model i pro víkendový výšlap v Brdech a naopak i s modelem RIMO 1000 lze absolvovat náročné expedice ve vysokých horách.
Občasný turista od jara do podzimu si vystačí s jedním 2-sezónním spacákem. Pro ty, kdo používají spacák častěji, se již vyplatí mít jeden lehčí spacák na letní akce a druhý 3-sezónní nebo zimní, a mít tak vždy k dispozici ideální parametry pro každou cestu v každém období.

PŘÍKLADY VÝBĚRU VHODNÉHO SPACÁKU PRO KONKRÉTNÍ POUŽITÍ:

A)  Časté použití o víkendech, plus občas treky Evropa, Asie apod. i v brzkém jaru /pozdním podzimu.

 • RIMO 850 nebo RIMO 1000         – Hlavní předností je univerzálnost a rozsah teplot.
 • Nebo mít ATTACK 400 / RIMO 600 na letní víkendy a na treky vzít lehčí PAINE 600 / KOTEKA 500

B)  Hlavní použití je na kolo a pěší treky na víc dní, vedlejší použití je o víkendech brzké jaro/pozdní podzim.

Důležité hledisko je tedy váha a objem spacáku.

 • KOTEKA 500 nebo PAINE 600                                                                              pro ženu
 • KOTEKA 290 (případně KOTEKA 500 dle teplot) nebo PAINE 400             pro muže

C)  Spacák potřebuju převážně od podzimu a v zimě, většina akcí je v zimě nebo jsou to hory do 6000 m.n.m., spím ve stanu nebo bivakuji venku.

 • ERRATIC 1000                     pro ženu
 • ERRATIC 850                       pro muže
 • A pokud plánuji větší zimní akce, tak zvážím mít rezervu i na tyto akce a pořídím LOOPING 900 nebo LOOPING 1200

D)  Chodím „na lehko“ v zimě, spím nejčastěji ve stanu, nebo i na chatě, občas bivakuju ve žďáráku

 • KOTEKA 850 nebo PAINE 900

E)  Občas jedu v období jaro/léto/podzim na víc dní na kolo, rychlý trek či lezení, občas nouzový bivak. Potřebuju být rychlý – tedy lehký a skladný.

 • KOTEKA 290 nebo MINIMIS 320
 • Anebo lehký TETON 560 QUILT či ještě lehčí MINIMIS 290 QUILT

F)  Jedu na výlet, kde budou letní teploty, ale i zima – např. květnové lezení v Itálii a cestou zpět se stavím na pár dní na skialpy, kde bude v noci pod nulou.

 • DOUBLE ATTACK – Je to kombinace dvou spacáků v sobě. V létě mám dva letní spacáky, které můžu sepnout k sobě (mají levý a pravý zip) a přizvat kamarádku. Na zimu mám jeden pořádný zimní spacák.

G) Spím v autě a chci široký spacák, nebo deku.
Jsem fakt velkej a potřebuju fakt širokej spacák.
Nemám rád mumie, chci mít i ve spacáku dost místa a pohodlně si pokrčit nohy jak potřebuji.

 • TONKA dekový péřák s šířkou 1 metr při zapnutém spacáku (tzn. 2 metry široká deka po rozepnutí)
 • Nebo rozšířený model RIMO SCOUT         – ve třech teplotních verzích
 • Nebo lehký QUILT který lze rozšířit více než mumii anebo ho použít jen jako přikrývku

H) Jaký spacák mám pořídit pro mé malé šampiony?

 • KIKI DOWN s peřím – pro použití od jara do podzimu
 • KIKI BASIC naplněný dutým vláknem – na léto. A pro snadnější praní doma.