Jak vybrat bundu Sir Joseph

JAK SI VYBRAT TU SPRÁVNOU BUNDU DO ZIMY?

Základním smyslem outdoorového oblečení je udržet tělo v co nejvyšším komfortu, což znamená v přiměřeném teple a v suchu.
Pro různé vnější podmínky (teplota, síla větru, vlhkost) a různé aktivity (druh a intenzita pohybu) vyrábíme v Sir Joseph® několik produktových řad, abychom měli pro každé počasí ten správný kousek oblečení.

Specializujeme se na vybavení pro zimní aktivity, a proto je základem naší kolekce husí prachové peří, které má mezi všemi izolačními materiály nejlepší poměr „hřejivosti“ oproti hmotnosti a sbalitelnosti.

Expediční péřová bunda Sir Joseph 8000 II pro polární a vysokohorské expedice do -40°C váží 1120 g. S jiným izolačním materiálem by pro zachování stejné hřejivosti (izolační schopnosti) vážila přes 2 kg.
Péřová bunda KOTEKA do -15°C pak váží pouhých 380 g

Od roku 2017 vyrábíme i kolekci s alpskou ovčí vlnou, která se v chladných teplotách výborně hodí pro aktivnější pohyb, při kterém bychom se už v peří přehřívali.

Veškeré vnější materiály Sir Joseph mají buď membránu anebo DWR úpravu pro ochranu před vodou a vlhkostí. Dva modely z našich péřových bund jsou dokonce nepromokavé – mají membránu s vodním sloupcem 20.000 mm, podlepené švy i voděodolné zipy. Dále plánujeme znovu obnovit i výrobu nezateplených nepromokavých (hardshell) bund a lehkých větrovek.

Jak si z široké nabídky péřových a vlněných bund správně vybrat?

1) Primárně vybíráme bundu podle toho „pro jak drsné prostředí bundu potřebujeme“.

Pro normální chladné nebo zimní podmínky poslouží výborně řada TREKKING. Péřové a vlněné bundy řady TREKKING mají vždy DWR úpravu vrchního materiálu (cca 360 mm H2O), což znamená, že vydrží lehký deštík a v zimě i běžné sněžení. Veškeré naše vnější materiály jsou větruodolné i při rychlosti větru cca 70 km/hod.

 • Bundy a vesty LADAK / SAFIR, OPAL LADY PARKA, dětské BUNI, vlněné LOTUS, HERON, KIONA

Pokud chceme mít jistotu tepla a sucha i v drsných horských podmínkách, tak volíme řadu ALPINE. Péřovky a péřové kalhoty řady ALPINE mají vnější membránový materiál EXEL DRY STREAM (vodní sloupec 20.000 mm H2O a prodyšnost 20.000 g/m2/24), takže poskytují 100 % ochranu před větrem a vzdušnou vlhkostí. Dva modely SAREK a TRIVOR jsou potom plně nepromokavé – mají membránu, podlepené švy i voděodolné zipy.

 • Bundy SPIRE, TERAG, MESONA, TRIVOR a SAREK, péřové kalhoty KJERAG

Pro vysokohorské či polární výpravy máme naši nejvyšší řadu HIMALAYA. Oblečené této řady umí uchovat maximální možné teplo i při krutých mrazech a ochrání i při výstupech a bivacích nad 6000 m.n.m. To vše při minimální možné hmotnosti a maximální skladnosti výbavy.

 • Bundy 8000 II a 8000 II LONG,  kombinéza WIND FACE II, péřové kalhoty RAK

Pro akce, kde potřebujete opravdu minimální hmotnost a maximální sbalitelnost vybavení, doporučujeme řadu LIGHT a ultralight řadu MINIMIS. Tyto produkty oceníte při vícedenních přechodech či bikepacking přejezdech, na expedicích a vícedenních závodech, při kterých si vše nesete nebo vezete sami.

 • Bundy KOTEKA, ATOL a ATOL HOODED, MINIMIS 250 a MINIMIS 280 HOODED

2) V každé z těchto produktových řad si můžete vybrat bundy pro různé teploty

Ke každému oblečení máme stanovené tzv. teplotní určení. Toto teplotní určení péřovek, vlněných bund i zateplených kalhot platí při běžném vrstvení (první vrstva spodního prádla a druhá vrstva typu mikina, lehký fleece, svetr) a platí při aktivitě typu chůze po rovině bez zátěže. Například lehké bundy ATOL jsou určeny až do -5°C. Pokud bude vaše fyzická aktivita vyšší (rychlá chůze, chůze do kopce, chůze se zátěží/batohem), tak v daném oblečení zvládnete i (mnohem) nižší teploty v závislosti na výši fyzické aktivity.

Bundu si tedy můžete lehce vybrat podle teplotního určení na webu Sir Joseph a podle toho, do jakých teplot ji potřebujete.

Při výběru oblečení podle teploty nezapomínejte na tzv. Wind-chill efekt (ochlazování větrem). Pokud v předpovědi počasí hlásí „jen“ -5°C, tak při mírném větru 12 km/hod bude pocitová teplota kolem -10°C. Při teplotě -10°C a silném větru 45 km/hod je už pocitová teplota kolem -21°C.

Je v něčem lepší vlněná izolace než peří? Kdy si pořídit péřovku a kdy bundu s vlněnou izolací?

Husí peří je ten nejlepší izolant. Péřové oblečení (a spacáky) se tedy hodí do chladnějších a mrazivých podmínek pro rychlé zahřátí a pro udržení tepla i při málo aktivním pohybu.

Ovčí vlna není tak silný izolant jako peří (má horší poměr izolační schopnosti oproti své hmotnosti a sbalitelnosti), ale hodí se výborně pro aktivní pohyb v chladných a zimních podmínkách, hlavně při aktivitách kdy bychom se už v peří přehřívali.  Izolace z ovčí vlny si umí lépe poradit s vlhkostí a zajistí tak optimální tepelný komfort při aktivním pohybu v zimě. Vlněnou bundu tedy nemusíte stále převlékat při střídání intenzity výkonu či při odpočinku a můžete ji mít na sobě po celý den, při výkonu i při odpočinku.

Více o vlastnostech vlněné izolace zde: Sir Joseph ALPIN WOOL PROGRAM

Jaké peří je v Sir Joseph oblečení?

V Sir Joseph používáme to nejkvalitnější středoevropské husí prachové peří, které je oproti kachnímu peří čistší a má delší životnost (tzn. delší zachování svých izolačních schopností).
Pro většinu péřovek a péřové kalhoty používáme husí peří s plnivostí/loftem 650 cuin EU (poměr 90/10) a do ultralehkých bund KOTEKA a MINIMIS používáme husí peří s plnivostí 800 cuin EU (poměr 95/5).

Rychlý přehled bund Sir Joseph a jejich určení – řazeno dle doporučeného teplotního určení

Vlněné modely LOTUS HOODED, HERON HOODED, KIONA LADY PARKA                teplotní určení:      +15  až  – 5°C

 • Lehké a tenké izolační bundy s ovčí vlnou pro celoroční použití. Teplotní určení je velmi široké, hodí se pro chladné letní večery na horách, na zimní procházku kolem 0°C, na skialpech vám v ní může být vedro i v mínus deseti. Díky tenčímu profilu izolace (a celé bundy) se hodí pro vrstvení pod i nad jiné vrstvy.
 • Modely LOTUS jsou sportovního střihu, modely HERON mají širší střih, dámská KIONA LADY PARKA je prodloužená bunda LOTUS LADY o 15 cm.

Péřové bundy ATOL a ATOL HOODED                                                                       teplotní určení:                – 5°C

 • Modely ATOL jsou výborná volba pro celoroční použití. Pro slabší středoevropské zimy může postačit ATOL na celou zimu a pro letní cesty na hory je to skvělá záložní bunda s nízkou váhou a dobrou sbalitelností.
 • Péřové VESTY ATOL jsou také lehká a sbalitelná izolační vrstva pro celoroční použití.

Péřové bundy MINIMIS 250 a MINIMIS 280 HOODED                                            teplotní určení:                – 5°C

 • Jsou stejně teplé jako modely ATOL, ale díky 800 cuin peří a lehčímu materiálu jsou lehčí a sbalitelnější. Hodí se tedy na akce, kde oceníte tu nejnižší hmotnost. V batohu či cyklo brašně zaberou opravdu jen minimum místa.

Péřové bundy SAREK                                                      – membránové, nepromokavé,  teplotní určení:        – 5°C

 • Díky membráně, podlepeným švům a voděodolným zipům je to nepromokavá lehká zimní bunda do každého počasí. Nejuniverzálnější model Sir Joseph.

Péřové bundy TRIVOR                                                   – membránové, nepromokavé,  teplotní určení:        – 10°C

 • Nástupce osvědčených bund SHIPROCK MAN a LADY, nově vylepšené o voděodolné zipy.
 • Díky membráně a podlepeným švům je to lehká technická zimní bunda do každého počasí. Teplejší a lehce širší než druhý nepromokavý model SAREK.

Péřové bundy LADAK (MAN), SAFIR (LADY) a OPAL LADY PARKA                         teplotní určení:                – 15°C

 • Univerzální středně teplé péřovky do nepříznivých podmínek při zimních sportech v horách, i pro každodenní nošení ve městě. Zlatý střed mezi lehkými a teplými péřovkami Sir Joseph.
 • Dámská OPAL LADY PARKA je prodloužená bunda SAFIR LADY o 10 cm.
 • Teplé vesty LADAK a SAFIR jsou ideální pro rychlé zahřátí při velké úspoře váhy i místa

Péřové bundy KOTEKA                                                                                               teplotní určení:                – 15°C

 • Jsou stejně teplé jako modely LADAK a SAFIR, ale díky 800 cuin peří, lehčímu materiálu a užšímu střihu jsou lehčí a sbalitelnější. Ideální jako superlehká ale hodně teplá izolační vrstva pro akce v mrazivých podmínkách.

Péřové bundy TERAG (Man) a MESONA (LADY)                  – membránové,            teplotní určení:                 – 20°C

 • Velmi teplé péřovky s membránovým vnějším materiálem pro vysokou ochranu před zimou, větrem, sněhem i ledem. Pro mrazivé výpravy, ledové lezení či mixové výstupy kdekoli na světě.

Péřové bundy SPIRE                                                             – membránové,            teplotní určení:                – 30°C

 • Nejteplejší model řady Alpine – spolehlivá péřová bunda s nekompromisní H konstrukcí komor speciálně navržená pro polární výpravy a náročné výstupy v zimních Alpách i Himalájích.

Péřové bundy Sir Joseph 8000 II – membránové,           teplotní určení:                – 40°C

 • Ta nejteplejší bunda do nejtvrdších podmínek. Annapurna, K2, Mount Everest, Jižní pól.

Bundy TERAG, MESONA, SPIRE a 8000 II mají vnější membránový materiál, ale membrána je mezi komorami prošitá (jsou to klasicky prošité péřovky), takže tyto bundy nejsou nepromokavé (to by musely mít podlepené všechny švy). Tyto bundy tedy spolehlivě ochrání před sněhem, námrazou apod., ale nejsou určeny do deště (při delším dešti už může vlhkost prosakovat skrze švy).
Jsou to bundy určené do -20 °C a větších mrazů, takže do deštivého počasí jsou příliš teplé.