PROFIL SPOLEČNOSTI A HISTORIE

POSLÁNÍ

Cílem naší firmy je vyrábět maximálně funkční výrobky schopné obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň plně je přizpůsobit potřebám a požadavkům zákazníka tak, aby potřebné vybavení bylo ‚ušito přesně na míru‘ podmínkám a účelu, pro který bude používáno.

PROFIL SPOLEČNOSTI

Téměř 50 let vyrábí Sir Joseph kvalitní outdoorové vybavení. Péřové a vlněné oblečení, péřové spací pytle, nepromokavé oblečení i oblečení pro volný čas.

Poskytujeme oblečení a vybavení nejlepším světovým výškovým lezcům, kteří dobývají osmitisícovky, horolezcům, kteří zdolávají skalní stěny na všech kontinentech, polárníkům, trekařům, turistům i dětem objevujícím svět.

Zúročujeme zkušenosti z desítek expedic do nejvyšších hor světa a inspirujeme se od nejlepších světových horolezců současnosti.

Kvalita, spolehlivost, dlouhá životnost. Inteligentní technická řešení, praktické detaily, vysoce funkční materiály, nejlepší evropské husí prachové peří, špičková kvalita zpracování všech našich výrobků, vlastní výrobní zázemí. Atraktivní design a barvy, perfektně padnoucí střihy a důmyslné doplňky. To je směs, ze které tvoříme to nejlepší outdoorové vybavení a oblečení.

Přejeme Vám intenzivní zážitky a šťastné návraty domů.

Váš Sir Joseph team

POLITIKA FIRMY

Detail

Veškeré detaily našich výrobků jsou směrovány k maximální funkčnosti a životnosti. Funkčnost detailů je neustále ověřována nejlepšími světovými horolezci při mnoha expedicích. Zpětná vazba od uživatelů napomáhá vývoji detailů.

Kvalita

Kvalita a spolehlivost našich výrobků je neustále prověřována našimi zákazníky při mnoha expedicích v nejrůznějších podmínkách. Všechny naše výrobky jsou vyrobeny tak, aby svou kvalitou a funkčností odpovídaly potřebám a požadavkům našich zákazníků, aby je spolehlivě ochránily před nepříznivým počasím na túře v Krkonoších stejně dobře jako v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a pomohli jim dosáhnout i těch nejodvážnějších cílů.

Servis

Našim zákazníkům poskytujeme rozsáhlý servis. Služby zahrnují: poradenství při koupi, záruční i pozáruční servis, informační servis, katalogy u prodejců, zvýhodněný nákup pro velkoodběratele, služby souvicející s údržbou a čištěním.

Spolehlivost

Používáme pouze vysoce kvalitní materiály, které odpovídají evropským normám a jejichž kvalita a vlastnosti jsou ověřeny certifikátem výrobce. Důraz klademe zejména na důkladné zpracovaní dle jasně definovaných a ověřených výrobních postupů, což zaručuje dlouhou životnost a dlouhodobé zachování funkčních vlastností a parametrů, především optimálního poměru mezi teplotním komfortem, hmotností a skladností výrobku.

Naše firma splnila, jako první výrobce v České Republice, požadavky normy EN 13537 pro spací pytle a již v roce 2005 získala certifikát pro většinu modelů svých spacích pytlů. (Evropská norma EN 13537, vydaná organizací Europian Outdoor Group, určuje požadavky na testování teplotních rozsahů pro spací pytle).

Komfort / Hmotnost

Na poměr teplotního komfortu a celkové hmotnosti je kladen největší důraz. Jedině výrobek s dostatečným teplotním komfortem a minimálním objemem a váhou předurčuje k použití i na těch nejnáročnějších expedicích.

TEAM SIR JOSEPH

JOSEF RAKONCAJ – ZAKLADATEL A MAJITEL

Joska je zakladatelem a tváří Sir Joseph. Z jeho poznatků, zkušeností a nápadů se stále čerpá při vývoji nových produktů.
Lezení a expedice se prolínají celým jeho životem, po období osmitisícovek a dobývání nejvyšších hor se věnuje více létání na vlastních strojích a objevování nových lezeckých koutů, např. byl jedním z prvních středoevropanů na ostrově Kalymnos.
Mezi jeho nejoblíbenější patří bundy Terag III, Atol Man II a spacák Rimo III 600.

LUKÁŠ RAKONCAJ – VÝVOJ A VÝROBA

Je hlavní tažnou sílou posledních let, má na starost kompletní oblast vývoje a výroby.
Mezi jeho hlavní koníčky patří lezení, skialpinismus a běhání. Hodně času tráví se svými dcerami.
Z výrobků Sir Joseph si oblíbil hlavně spacák Looping III 900, bundy Trivor Man a Lotus Hooded Man a kalhoty Spike .

LUCIE ROSOVÁ (RAKONCAJOVÁ) – PAM, ÚČETNÍ

Lucka je od mala sportovně založená. Volný čas tráví ráda s dcerou a synem při cyklistice, turistice, lezení nebo na skialpech.
V rodinném šatníku nechybí bundy Atol Hooded Lady II, Safir, vesty Atol Lady II ,lehoučký spací pytel Koteka 500 , zimní lamač mrazu Looping III 900 a univerzální spacák Paine II 600.

LIBOR ERBEN – MARKETING

Má na starost marketing, propagaci společnosti.
Cítí se nejlépe venku, v horách. Pohyb je svoboda, nezáleží zda při běhu, cyklistice, lezení, skialpech. Se svou kupou dětí oblékají Sarek ManMinimis 280 hooded man a dětskou péřovku Buni II. Libora baví dlouhé přechody a přeběhy. Na cestě z jihu na sever Evropy prověřil při víc jak půlroční cestě spací pytle Koteka III 290 Paine II 600.

BÁRA NOVÁKOVÁ – OBCHODNÍ ODDĚLENÍ, ZÁKAZNICKÝ SERVIS A OPRAVY

Pracuje v obchodním oddělení, má na starost přímé prodejní trhy (CZ, SK), její milý hlas a dobrou náladu uslyší zákazníci na telefonu i ve vzorkové prodejně v Turnově. Stará se také záruční i pozáruční servis našich produktů.
Bára má ráda TEPLO takže pracuje opravdu u správné firmy. Oblíbila si péřovku Mesona III , vestu Heron Lady a pohodlný spací pytel Tonka.

HISTORIE FIRMY SIR JOSEPH

Himálajská odysea Josefa Rakoncaje začala v roce 1977. Vybavit expedici kvalitním oblečením, které by horolezce ochránilo v mrazivých podmínkách nejvyšších hor světa, a zároveň jim umožnilo svobodný pohyb při náročných horolezeckých výstupech, bylo prakticky nemožné a navíc velice finančně náročné. Horolezcům často nezbývalo nic jiného, než si navzájem vypomáhat.

Josef Rakoncaj nikdy nespoléhal na nezaručenou kvalitu, proto si v roce 1971 začal šít vlastní horolezecké oblečení. Z počátku jen pro sebe, později pro své spolulezce a kamarády. Využíval svých bohatých zkušeností z expedic, upravoval střihy a vymýšlel praktické detaily usnadňující pohyb v náročných lezeckých terénech a při pobytu ve vysokých nadmořských výškách hledal nové funkční materiály.

V roce 1974 neoficiálně založil firmu Rakoncaj, která se jako jedna z prvních se výlučně  zaměřila na výrobu speciálního expedičního horolezeckého oblečení a doplňků. Bezprostředně po sametové revoluci v roce 1990, jakmile to politická situace dovolila, zahájil svou podnikatelkou činnost oficiálně s novým názvem firmy, Sir Joseph. Vyrábět začínal v malých  výrobních prostorech a s doma pracujícími  švadlenami.

Jeho výrobky se, díky své kvalitě, funkčnosti a cenové dostupnosti, rychle staly bestsellerem mezi českými a slovenskými výškovými horolezci a postupně se o vybavení značky Sir Joseph začaly zajímat i zahraniční expedice. Výroba se začala rychle rozvíjet, a tak brzy mohl Josef Rakoncaj vybudovat výrobní dílnu. V roce 1994 nastoupil do firmy syn Josefa Rakoncaje, Lukáš a v roce 2001 také jeho dcera, Lucie.

Firma Sir Joseph patří mezi přední firmy na světě, které vyrábějí péřové expediční vybavení. Má vlastní vývojové a výrobní zázemí v České republice. Ve specializovaném expedičním segmentu zásadně ovlivňuje trendy výstroje.

Ačkoli firma Sir Joseph nemůže svou velikostí konkurovat nadnárodním gigantům, díky svým jedinečným výrobkům, vzešlým z nedocenitelných expedičních zkušeností Josefa Rakoncaje, díky nejkvalitnějším materiálům a výrobním komponentům a tradiční výrobě, která probíhá téměř celá v České Republice, si vybojovala své místo mezi nejvýznamnějšími světovými výrobci outdoorového vybavení.

PS.: A jak vzniklo jméno firmy? V základním táboře pod některou z osmitisícovek připravoval v jídelním stanu domorodý kuchař jídlo pro členy expedice. K jídlu každého horolezce přiložil lísteček s jeho jménem: Sir Peter, Sir Jiri, Sir Joseph atd.

Tak vznikla značka Sir Joseph.

ZAKLADATEL

Josef Rakoncaj (*1951) – Česká republika

 • Zakladatel a majitel rodinné firmy Sir Joseph.
 • Vystoupil na 8 osmitisícovek a uskutečnil bezpočet výstupů na horské štíty a skalní stěny celého světa.
 • Jako první člověk na světě dokázal dvakrát zdolat nejobávanější osmitisícovku K2.
 • Ze zásady se vyhýbal výstupům podpořeným kyslíkovými přístroji a výstupům normálními cestami. Vždy upřednostňoval kvalitu nad kvantitou. Když už nemohl udělat novou cestu, vybíral si náročné cesty a snažil se posunout hranice svých možností.
 • Od roku 1974 vyrábí outdoorové vybavení a oblečení.
 • O svých horolezeckých výstupech i lezeckých úspěších svých přátel a kolegů vydal 5 knih a natočil několik filmů.
 • Věnuje se i svému druhému největšímu koníčku – létání na ultralekých letadlech, která si sám staví.

Nejvýznamnější výstupy

 • 1971 – Piz Cengalo, Severní pilíř, Bergell, Švýcarsko
 • 1972 – Severní stěna Matterhornu, Zermatt, Švýcarsko
 • 1973 – Elbrus, nejvyšší hora Evropy, Kavkaz, Rusko
 • 1974 – Severní stěna Triolet, Chamonix, Francie
 • 1975 – Travers Koshtan – Tau Dych – Tau, Kavkaz, Rusko
 • 1976 – Rimonova cesta, první zimní výstup, Trollrygen, Norsko
 • 1976 – Schara, prvovýstup Jižní stěnou, Kavkaz, Rusko
 • 1977 – Kalanka, 6931m, prvovýstup Severní stěnou, Garhwalský Himaláj
 • 1978 – Pik Oshanin, 6400m, prvovýstup Východní stěnou alpským stylem, Pamir, Rusko
 • 1980 – Mt. Agner, Severní stěna, první zimní průstup Messnerovou cestou, Dolomity, Itálie
 • 1980 – Yerupaja, 6630m, prvovýstup Západní stěnou, Peru
 • 1981 – Nanda Devi, 7816m, prvovýstup Severní stěnou, Garhwalský Himaláj
 • 1982 – Petit Dru, Severozápadní kuloár, první zimní průstup, Alpy
 • 1982 – Mont Blanc du Tacul, Super kuloár, Alpy
 • 1982 – Jagnob, Západní stěna, Fanskie gory, Západní Pamír
 • 1983 – K2, 8611m, druhý výstup Severní stěnou, Čína
 • 1984 – Lhotse Shar, 8400m, prvovýstup Jižní stěnou, Nepál
 • 1986 – K2, 8611m, Abruzziho žebro alpským stylem, první člověk dvakrát na vrcholu
 • 1986 – Broad Peak, 8040m, sólový výstup Západní stěnou, Karakorum
 • 1988 – Annapurna I, 8092m, Jižní stěna, Bonningtonova cesta, Nepal
 • 1989 – Manaslu, 8163m, Jižní stěna, Nepál
 • 1990 – Cho Oyu, 8200m, Západní stěna, Nepál
 • 1990 – Shisha Pangma central, 8016m, prvovýstup Severní stěnou, Himaláj
 • 1990 – Kilimanžáro, nejvyšší hora Afriky
 • 1991 – Mt. McKinley, sólový výstup Messnerovým kuloárem, nejvyšší hora Severní Ameriky
 • 1991 – Aconcagua, Argentina, nejvyšší hora Jižní Ameriky
 • 1991 – lyžaršký přejezd vrchní části transkontinetálního ledovce Hielo del Sur, Patagonie
 • 1991 – Mera Peak, 6400m, snowboardová expedice, Nepal
 • 1992 – Nanga Parbat, 8125m, Diamírská stěna, Pakistán
 • 1998 – Mt. Asgard, Východní stěna, Baffinův ostrov, SZ teritoria, Kanada
 • 2000 – objevování ostrova Kalymnos, Řecko
 • 2002 – Lotus Flower Tower, SZ teritoria, Kanada
 • 2011 – Moses, Canyolands, Utah; Castleton Tower, Moab, Utah; USA